Často kladené dotazy

Často kladené dotazy na téma Hcy

Co je to Hcy?

Hcy je toxická aminokyselina, která je přirozeným produktem jedné z biochemických reakcí v buňce. Hcy se chemickými reakcemi mění na netoxický methionin za předpokladu, že má dostatečný přísun vitaminů, na kterých cyklus přeměny závisí. Přebytek Hcy se dostává do krve, tam se hromadí a způsobuje různá poškození v těle.

Co zvyšuje hladinu Hcy?

Hladinu Hcy zvyšuje především nevyvážená strava, nezdravý životní styl, málo pohybu, nedostatečný příjem vitaminů a minerálů, kouření a nadměrné pití alkoholu, život ve velkých městech a špatné životní prostředí, nedostatek vitamínu B12, konzumace kávy, , zvýšený příjem živočišných tuků, léky: např.: ATB, antidiabetika,anti-konvulsiva,orální antikonceptiva, diuretika, antidepresiva apod.

Dá se hladina Hcy snížit?

Ano, hladina Hcy se dá snížit změnou stravování a dostatkem pohybu. Nezbytné je však pravidelně užívat přesné dávky vitaminu B6, B12 a kyseliny listové, protože udržet Hcy na ideální hladině nelze bez vitaminové suplementace.

Jak se dá zjistit hladina Hcy?

Hladina Hcy se zjišťuje krevním rozborem. Odběr krve musí probíhat nalačno.

Často kladené dotazy na téma vitaminy a jejich dávkování

Jaké jsou hlavní vitaminy, které se podílí na metabolizaci homocysteinu?

Jsou to tři vitaminy: pyridoxin (B6), kyanokobalamin (B12) a kyselina listová (B9)

Proč se vitaminy užívají nalačno?

Vitaminy skupiny B jsou rozpusné ve vodě. Pokud se dostanou v žaludku do styku z tuky, nerozpustí se a nevstřebají v organizmu. 

Jak dlouho se vitaminy užívají?

Vitaminy se užívají celoživotně. Jen zpočátku terapie se užívá vyšší dávkování. Po snížení hladiny Hcy na ideální hladinu se užívá nejnižší dávkování celoživotně.

Je možné se vitaminy předávkovat?

Pokud klient užívá doporučené dávkování vitaminů, není možné se předávkovat. Případný přebytek vitaminů, který tělo nezužitkuje se vylučuje močí.

Mohou vitaminy skupiny B užívat onkologičtí pacienti?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Výzkumy potvrzují obě varianty. Vitaminy skupiny B většinou nedoporučují lékaři onkologických pracovišť. Naopak lékaři „alternativní“ medicíny vitaminy skupiny B doporučují. 

Jaký rozdíl je mezi chemickými a přírodními vitaminy?

Přírodní vitaminy obsahují balastní látky, které umožňují snadnější vstřebávání vitaminu. Chemickým vitaminům balastní látky chybí, proto se vstřebávají hůře. 

Mohou vodní řasy jako Spirulina pokrýt dostatečný přísun vitaminů?

Vodní řasy jako je Chlorella, či Spirulina obsahují velké množství bioaktivních látek prospěšných pro naše zdraví, ale absolutně nepokryjí tělesnou potřebu u

lidí, kteří trpí civilizačními chorobami.

Často kladené dotazy na konzultacích u poradců PPOZ

Proč musím jít na kontrolní vyšetření?

Kontrolní vyšetření ukáže rychlost metabolizace Hcy, podle které se následně řídí dávkování (snižuje se nebo zvyšuje). Také může odhalit případnou genetickou poruchu metabolizace Hcy. 

Od jaké firmy jsou nejlepší vitaminy?

Poradce v poradně doporučí výrobky firem, které pokud možno garantují kvalitu produktu. O kvalitě produktu, může vypovídat např. jeho status. Pokud má produkt status léčiva, kvalitu výrobku garantuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. U produktu se statusem generika není možné kvalitu garantovat, takový produkt je potřeba vyzkoušet. 

Existuje nějaký produkt, kde jsou všechny tři vitaminy najednou?

Ano, takové produkty existují. Na českém trhu je k dostání např. produkt Vitality, který je vyroben podle receptu MUDr. Karla Erbena. Výrobek je v tuto chvíli nejkvalitnějším a nejvhodnějším produktem pro snižování a udržení hladiny homocysteinu v krvi.  Na trhu je však nepřeberné množství dalších produktů, které kombinaci tři vitamínů obsahují. Obsah účinných látek v těchto produktech však plně nevyhovuje doporučenému dávkování z posledních výzkumů. Vitaminů je v nich buď přebytek, nebo nedostatek. 

Hradí zdravotní pojišťovna rozbor krve na Hcy?

Rozbor krve na Hcy zpravidla není hrazen ze zdravotního pojištění. Lékaři ho běžně nepředepisují, neumí totiž pracovat s výsledky rozboru. Rozbor krve na Hcy předepisuje ve zvláštních případech pouze lékař-specialista (např. kardiolog) v případě, že má podezření na KVO. Rozbor krve na Hcy nicméně může každý pacient po svém lékaři požadovat jedenkrát za rok, pak má právo na jeho proplacení ze zdravotního pojištění. Riziko je však v obdržení výsledků rozboru, které nebudou mít vypovídací hodnotu, protože běžné laboratoře rozbor krve na Hcy neprovádějí správně.

Chcete s námi začít hned? Rezervujte si termín konzultace 🙂