Jaká je bezpečná hladina homocysteinu?

Víte, jaká je bezpečná hladina homocysteinu a jak si v tomto ohledu stojí obyvatelé Evropské unie? Chcete si udržet optimální hodnoty homocysteinu a vyvarovat se civilizačním chorobám? Odpovědi najdete v následujícím textu.

Pouze 10 procent obyvatel žijících v zemích EU má optimální hladinu homocysteinu a celá třetina evropské populace vykazuje rizikové hodnoty. Za optimální hodnotu se považuje 6 μmol/l a méně, nicméně klíčový je věk dané osoby. Lidé, kteří mají hladinu homocysteinu 6 μmol/l a méně, zpravidla nebývají nemocní, a tyto hodnoty jsou bez klinického významu.

Hodnoty nad 9 μmol/l nám říkají, že riziko vzniku chorob, jimž lze předcházet, je sice relativně malé, nicméně existuje. Tyto hodnoty má zhruba 35 procent obyvatel Evropské unie.

Při hodnotách nad 12 μmol/l existuje průměrně riziko, že onemocníte některou z civilizačních chorob. Toto riziko se logicky sníží, pokud snížíte hladinu homocysteinu o několik bodů. S těmito hodnotami žije asi 20 procent obyvatel EU.

Pokud máte homocystein 15 μmol/l a více, existuje riziko, že jednou zemřete v důsledku nemocí, jimž se dá předcházet, a to i přesto, že jimi netrpíte. Tyto hodnoty má cca 20 procent občanů EU.

Hodnoty nad 18 μmol/l se pojí až s 50 procentním rizikem, že během následujících 10 až 30 let onemocníte buďto rakovinou či Alzheimerovou chorobou, anebo vás stihne infarkt nebo mrtvice. Asi 10 procent evropské populace má tyto hodnoty.

Při hodnotách 20 μmol/l a více existuje vysoké riziko rozvoje jedné z pěti hlavních civilizačních chorob: infarktu, mrtvice, cukrovky, rakoviny a demence. Lidé, kteří mají homocystein nad 20 μmol/l, jsou ohroženi i dalšími civilizačními onemocněními, jakými jsou deprese, chronické záněty či Parkinsonova choroba. S těmito hodnotami žije asi 5 procent obyvatel Evropské unie.

Chcete-li si udržet optimální hladinu homocysteinu a snížit riziko vzniku civilizačních chorob, užívejte v dostatečném množství vitamíny B6, B12 a kyselinu listovou. Přesné dávkování vitamínů se dá určit podle hladiny homocysteinu v krvi. Objednejte se na poradenské služby k homocysteinu. Na konzultaci vás poradce naučí hladinu homocysteinu snižovat a udržovat na optimu.

Vyšší hladina homocysteinu obnáší následující rizika:

Arterioskleróza. Pokud máte mírně zvýšenou hodnotu homocysteinu, zároveň se třikrát až čtyřikrát zvyšuje riziko poškození cév. U žen z 80 procent a u mužů z 60 procent.

Rakovina prsu. U žen v menopauze, které delší dobu trpí nedostatkem vitaminu B1, se zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.  

Poruchy nálady. I nepatrně zvýšená hladina homocysteinu v krvi může vést k chronické únavě, poruchám nálady a problémům s pamětí.

Kolorektální karcinom. Riziko rakoviny tlustého střeva je nižší, pokud v dostatečném množství užíváte vitamin B6. Podle studie švédské univerzity Karolinska Institutet se tak možnost, že onemocníte rakovinou tlustého střeva, snižuje až o 49 procent.

Zánět střev. Zhruba u 80 procent pacientů, kteří trpí ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou, byl zjištěn nedostatek kyseliny listové.

Deprese. Nedostatek kyseliny listové koresponduje s rozvojem depresivního onemocnění. U starších žen, které mají málo vitaminu B12, existuje dvojnásobně vyšší možnost, že onemocní depresí.

Demence. V případě, že máte homocystein vyšší než 14 μmol/l, existuje dvakrát vyšší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby než u osob s optimálními hodnotami.     

Diabetes. Lidé s diabetem jsou obzvlášť citliví na vyšší hodnoty homocysteinu, neboť přebytečné aminokyseliny v krvi způsobují nervové a oběhové poruchy.

Infarkt. Vysoká hladina homocysteinu v krvi zvyšuje riziko infarktu až o 70 procent. Ženy užívající ve velkém množství kyselinu listovou a vitamin B6 mohou toto riziko snížit na polovinu.

Problémy v těhotenství. Mezi nejčastější vrozené vady u dětí patří defekty neurální trubice, jako je třeba spina bifida. Těhotné ženy, jež denně užívají 400 mg kyseliny listové, snižují riziko těchto defektů o 50 až 70 procent.

Trombóza. Každý pátý pacient se žilní trombózou má vysokou hladinu homocysteinu, což se projevuje poškozením vnitřních vrstev cév a zvýšeným rizikem vzniku cévní okluze.

Všechny poradny k homocysteinu v ČRVšechny poradny k homocysteinu v SR

Zdroj: http://www.homocystein-netzwerk.de