Třídenní kurz „KREVNÍ ROZBORY“ s Barbarou Miller

Krev Vám řekne víc než tisíc slov

"Krev je elixír života. Je-li zdravá, je Vám dobře. Chybí-li v ní důležité vitální látky, napadají Vás infekce, chybí Vám hnací síla, občas dokonce ztrácíte radost ze života". (dr. Ulrich Strunz: Krev, 2015)

Organizační informace

TERMÍNY:
pátek až neděle  - 4. - 6. října 2019
 
ČAS:
každý den začátek v 10:00 a konec v 18:00, krátké pauzy mezi bloky a jedna hodina na oběd
 

MÍSTO: Vzdělávací a poradenské centrum Vitamíny s příběhem,  Bohuslava ze Švamberka 4,  140 00 Praha 4 (mapa)

NÁPLŇ KURZU

  • tuky - cholesterol, HDL, LDL, LDL/HDL, Omega 3 (DHA a EPA), krevní obraz a železo - erytrocyty, MCV, trombocyty, leukocyty, železo, ferritin, transferin, saturace transferinu, krevní cukr a diabetes - glukoza, proinsulin, HbA1c, štítná žláza - TSH, fT3, fT4, MAK, TAK, TRAK-  pohlavní hormony - estrogen, progesteron, testosteron, FSH, hormony stresu - denní profil kortizolu, DHEA, játra -bilirubin, ALT, AST, GGT, ledviny - cystatin C, GFR, vitamíny , minerály a stopové prvky, různé - celková bílkovina, kyselina močová, CRP.
  • celý program a popis jednotlivých bloků výuky viz níže
 

Kurz je vhodný pro lékaře, ale také pro všechny, kteří pracují v poradenství k zachování zdraví i pro zájemce z řad veřejnosti, kteří chtějí rozumět pochodům svého těla a krevním rozborům, které se běžně provádějí v rámci preventivních prohlídek u praktických lékařů.

Kurz bude zakončen udělením certifikátu. Absolventi budou mít možnost spolupracovat v rámci projektu Vitamíny s příběhem, který rozvíjí regionální vzdělávací a poradenská centra pro veřejnost v ČR a SR. Veškeré poradenské aktivity spolupracujících absolventů kurzu budou podpořeny na webových stránkách projektu Vitamíny s příběhem.

Rezervace místa

CENA KURZU:  16.900,-Kč

* V ceně kurzovného je zahrnuto občerstvení po celý kurz (teplé a studené nápoje, svačinky) , vydání certifikátu a  také přístup k 11-ti dílnému instruktážnímu videu a stručným skriptům  k jednotlivým rozborům krve pro upevnění informací po absolvování kurzu.

 

Vzdělávací a poradenské centrum Vitamíny s příběhem

 

 


 

PROGRAM

Vetšina lékařů provádí standardní rozbory zaměřené pouze na svůj obor (např. endokrinologie) a řídí se tzv. standardními hodnotami. Odpovídají-li výsledky krevních rozboru standardním hodnotám, lékař se jimi dále nezabývá. Sám pacient však často cítí, že něco není v pořádku, i když čísla tomu podle standardních hodnot nenasvědčují. Cílem funkční medicíny je dbát na prevenci vzniku civilizačních chorob, proto pracuje s odlišnými hodnotami, než západní medicína. Na kurzu se naučíte číst výsledky rozboru krve podle pravidel celostní/funkční medicíny. Naučíte se rozpoznat ideální hodnoty. Vysvětlíme vám, co dělat, když hodnoty v pořádku nejsou. Naučíte se z výsledku komplexních rozborů najít příčinu problému a budete schopni poradit, jak situaci řešit.  Součástí výuky je i praktické cvičení.

TEMATICKÝ BLOK “Tuky”

vyšetření: cholesterol, HDL, LDL, LDL/HDL, Omega 3 (DHA a EPA)

Díky tukům zůstáváme mladí a jsme takzvaně "krev a mlíko". Každý den potřebuje naše tělo vytvářet nové buňky, potřebuje k tomu tedy i stavební materiál. Denně je to několik set milionů nových buněk. Důležitým stavebním materiálem pro nové buňky jsou mastné kyseliny. Jaké množství tuků prospívá krvi? Které tuky jsou dobré a které špatné? Jak se projeví naše strava na výsledcích krevního rozboru? A jak vše zase dostat do normálu pokud se nám to zvrhne?

TEMATICKÝ BLOK “Krevní cukr a diabetes”

vyšetření: glukoza, proinsulin, HbA1c

Dnes už víme, že levná pšenice a levný průmyslový cukr působí jako jedy. Vyvolávají zánětlivé reakce, imunitní systém ztrácí díky nim rovnováhu, v kombinaci s tukem ucpávají žíly, hloupne se po nich. Levná mouka a cukr ničí žaludek a střeva. Dojít to může až k rakovině či autoimunitní chorobě.

 

TEMATICKÝ BLOK “Krevní obraz a železo ”

vyšetření: erytrocyty, MCV, trombocyty, leukocyty, železo, ferritin, transferin, saturace transferinu, CRP

Naše krev se podílí na každém logickém výkonu a opravných pracech v těle. Celostní lékaři umí z krevního obrazu vyčíst, jak se Vám daří. Krevní obraz odhalí předzvěst nemoci několik let dopředu. Z čeho je tvořena krev a jak z ní číst? Jak funguje vstřebávání železa a jakou roli při tom hraje transferin? Jak to mají se železem vegetariáni? Je ferritin ještě důležitější než železo?

TEMATICKÝ BLOK "Štítná žláza"

vyšetření: TSH, fT3, fT4, MAK, TAK, TRAK

Ve štítné žláze se tvoří mnoho hormonů. Nejedná se o proteiny, ale o kombinaci aminokyseliny thyroninu a jódu. Musí být dostatek obojího. Proč nejsou hormony štítné žlázy aktivní,  nebo proč jsou naopak nadmíru aktivní? Jak zjistíme poruchy štítné žlázy? Nedostatek hormonů štítné žlázy brzdí látkovou a energetickou výměnu. Kdy štítnou žlázu podpořit jódem a kdy nikoliv?

TEMATICKÝ BLOK “Pohlavní hormony”

vyšetření: estrogen, progesteron, testosteron, FSH

Za co jsou zodpovědné pohlavní hormony? Testosteron není důležitý jen pro muže a progesteron zase není důležitý jen pro ženy. Jak souvisí spánek s tvorbou pohlavních hormonů? Jak souvisí testosteron s cholesterolem a životní energií?

TEMATICKÝ BLOK “Játra, ledviny”

vyšetření: bilirubin, ALT, AST, GGT, cystatin C, GFR (glomerulární filtrace), močovina, kreatinin

Virové infekce, otravy, alkohol, tumory, žlučové kameny a některé léky ničí jaterní buňky. Statiny a některá analgetika nevyjímaje. Vaše krev ukazuje, jak se daří Vašim játrům. Dáme Vám přehled o tom, jaké laboratorní výsledky mít v ruce, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak jsou na tom Vaše játra. Jak ukazují enzymy na to, zda činnost jater je v pořádku?

Jak jsou na tom ledviny lze vyčíst z koncentrace močoviny, kreatininu.  Co nám řekne výpočet glomerulární filtrace. Ledviny slouží jako filtrační zařízení. Odfiltrují z krve vše, co patří do odpadu, nechají v ní to, co tělu prospívá.

TEMATICKÝ BLOK “Hormony stresu ”

vyšetření: denní profil kortizolu, DHEA

Stres škodí krvi. Stres zabíjí serotonin, melatonin a dopamin. Při stresu je vyplavován kortizol, hormon, který uvádí mozek do stavu pohotovosti. Kortizolu je v dnešní době moc. Kortizol rozežírá naše tělo, imunitní systé, kosti, mozek. Je to vidět na strhaných rysech v obličeji a špatné náladě. DHEA je zabiják stresu. Jak souvisí hladina kortizolu s hladinou DHEA? A jak souvisí pohlavní hormony s hormony stresu?

TEMATICKÝ BLOK “vitamíny , minerály a stopové prvky, různé ”

vyšetření: vitamíny skup. B, vitamín D a A, vápník, sodík, hořčík, dusík, měď, železo, zinek, selen, mangan, molybden, jód, fofor, chlor, holotranskobalamin, CRP, kyselina močová a další

Nebudeme se učit jak provozovat doping, ale krevní tuning. Jaká strava dokáže povzbudit tělo i ducha. A jaké doplňky stravy a v jakém množství užívat, abychom se cítili plní energie? Co je doporučená denní dávka u doplňku stravy a proč nám nestačí?

O DR. Barbaře MILLER

Dr. Barbara Miller (www.millermed.de) je lékařka a odbornice na funkční medicínu. Je vyjímečná svým celostním přístupem k člověku, který zahrnuje jak fyzickou tak lékaři často opomíjenou duševní stránku. Její praxe stojí na pozorné interpretaci výsledků krevních rozborů, na ladění hormonální rovnováhy, na odstraňování chyb ve stravování a na zachování zdravého střeva. Paní doktorka je také skvělou řečnicí a učitelkou, která upoutá svým projevem, proto třídenní kurz s ní pro Vás jistě bude nevšedním a obohacujícím zážitkem.

Barbara Miller patří k vzácnému druhu vědců, kteří mají vzdělání jak v exaktních vědách, tak ve „standardní“, ale i „alternativní“ medicíně. Studovala fyziku a medicínu v Ulmu i San Francisku na přelomu 80. a 90. let. Působila jako plastický chirurg a od roku 1999 vede vlastní ordinaci funkční medicíny v Berlíne. Specializuje se na výživu, energetickou terapii a anti-aging medicínu.

Jejím hlavním mottem je, že neléčí nemoci, ale lidi: „Moje medicína odstraňuje příčiny, ne pouze symptomy. Pokud se vám na přístroji rozsvítí červená kontrolka, můžete ji vyšroubovat a mít chvíli pokoj. Školská medicína velmi často přistupuje k nemoci právě tímto způsobem, tj. bojuje se symptomy, jako je vysoký krevní tlak, bolesti nebo zvýšený krevní cukr, ale nehledá příčinu. Já společně s pacientem hledám cestu, jak přijít nemoci na kloub a ukazuji mu, jak si může pomoci sám. Opravdové léčení může přijít jen zevnitř nás samotných.”