Články

Články


 

Homocystein a imunita, alergie, astma, autoimunitní procesy, imunokomplexy

Vznik autoimunitních procesů je "plod"práce Hcy: Při styku s bílkovinami tkání je Hcy svoji aktivitou chemicky pozměňuje a tím jim vnucuje novou imunologickou charakteristiku. Tím z nich vytváří bílkoviny cizorodé, které by měl imunitní systém zničit. To je podstata vzniku roztroušené sklerózy, sklerodermie a řady dalších nemocí. Snížením hladiny Hcy se většinou daří rozvoj těchto onemocnění zastavit.

Poslanecká imunita je pevná po celý rok, ale co ta vaše?

Indický angrešt - bezkonkurenční zdroj vitamínu C

Máme dostatek jídla, ale horší kvality. Máme pěkné byty, ale přestáváme se pohybovat. Máme peníze, ale stres je naším každodenním společníkem. Řeč není jen o poslancích. Jak to vlastně je s tou naší imunitou? Proč ji máme právě v zimě oslabenou a co si pod pojmem imunita máme vlastně představit?

Imunita je schopnost našeho organismu odolávat nejrůznějším vlivům zvenku i zevnitř.  Mezi tyto vlivy řadíme nejen nemoc, ale například i stres.  V našem těle probíhá každou sekundu několik miliard chemických reakcí, které udržují rovnovážný stav v našem těle, tj. zdraví. Na těchto chemických reakcích se významnou měrou podílí také minerály, vitamíny a stopové prvky.

 

Vegani i vegetariáni by si měli dávat pozor aneb negativa bezmasé stravy

Názory na vegetariánství a veganství se různí. Někteří odborníci uvádějí, že vegetariáni mají nižší úmrtnost ve srovnání s běžnou populací, zatímco vegani mají snížené riziko vzniku některých chorob. Avšak konzumace bezmasé stravy v žádném případě není bez rizika. Nabízí se proto otázka, jaký dopad má vysoká hladina homocysteinu na stoupence tohoto životního stylu?

Těhotenství a zvýšený homocystein jako rizikový faktor

Spousta žen bývá v těhotenství vystavena nejedné zdravotní komplikaci a v ohrožení se ocitá nejen budoucí maminka, ale i její plod. Mezi tato rizika lze počítat i zvýšenou hladinu homocysteinu. Je tedy důležité, aby těhotné ženy udržovaly jeho optimální hladinu a minimalizovaly rizika, o nichž se zmíníme dále v textu.

Homocystein a jeho vliv na činnost lidského mozku

Zvýšená koncentrace homocysteinu může dle amerického chiropraktika Andrewa Rostenberga rovněž souviset se zánětlivými onemocněními mozku a dalšími neurologickými problémy, kupříkladu s epilepsií, potažmo epileptickými záchvaty. Dr. Rostenberg, ostatně jako další lékaři, uvádí, že těmto a dalším chorobám můžeme efektivně předcházet. Chceme-li se ve zdraví dožít vysokého věku, je zapotřebí, abychom udržovali ideální hladinu homocysteinu mezi 4 a 8 µmol/L.

6 důvodů, proč užívat tyto tři vitamíny a proč snižovat hladinu homocysteinu v krvi

Tři vitamíny, kyselina listová (vitamín B9), pyridoxin (vitamín B6) a cobalamin (vitamín B12) užívané ve správném poměru, hrají důležitou roli pro zachování našeho zdraví. Proč? Uvádíme 6 důvodů, proč bychom měli pravidelně užívat právě tyto tři vitamíny.

Příručka k homocysteinu

Jak nejlépe zabránit vzniku civilizačních onemocnění

Výsledek rozboru krve na homocystein může napovědět, zda se dožijete vysokého věku v dobrém zdravotním stavu či nikoliv. Kvůli nedostatku vitamínů v potravinách bývá často hladina homocysteinu v krvi příliš vysoká. Může to znamenat, že se projeví některá z  běžných civilizačních chorob. Při tom udržet homocystein na ideální hladině a ochránit tak své zdraví je celkem snadné. Sledovat hladinu homocysteinu v krvi doporučují např. MUDr. Karel Erben, prof. RNDr. Anna Strunecká Dr.Sc., Patric Holford, nutriční specialista z Velké Británie, a Uwe Karstädt, přírodní léčitel z Německa.

O homocysteinu, Vitamínech s příběhem a vitamínovém tuningu

Tak jako je důležité znát hladinu cholesterolu v krvi, je důležité znát i hladinu homocysteinu a celoživotně ji ladit na ideál.

Snadno tak předejdete běžným civilizačním chorobám, jako jsou infarkt, mrtvice, stařecká demence, spontánní potrat nebo jen „obyčejná” únava a migréna.

Hladina homocysteinu představuje jedno číslo výsledku krevního rozboru, podle kterého lze určit, zda máte nedostatek vitamínů řady B a některých dalších životně důležitých látek.

Jaká jsou rizika nedostatečného příjmu vitamínů u seniorů?

Základem pro udržení zdraví je kromě pohybu a duševního klidu především vyvážená strava. Ovoce a zelenina již neobsahuje tolik vitamínů a minerálů jako dříve, a proto je náročnější tělo těmito látkami dostatečně zásobovat pouze stravou. Se zdravím také úzce souvisí zvýšená hladina homocysteinu v krvi. Přestože vyšší koncentrace homocysteinu představuje rizika pro všechny věkové kategorie, patrně nejohroženější skupinou obyvatelstva jsou v tomto ohledu senioři.

Jak správně vybírat a užívat doplňky stravy

Mezi doplňky stravy existují zásadní rozdíly. Zatímco syntetické látky představují zdravotní riziko, přírodní doplňky mohou mít blahodárný vliv na naše zdraví. Takový názor zastávají odborní poradci z iniciativy Vitamíny s příběhem, neboť potraviny na našem trhu postrádají životně důležité vitamíny a minerály. Toto sdružení se vedle poradenské činnosti k homocysteinu zabývá také poradenstvím, jak správně vybrat doplněk stravy, který by ideálně neměl obsahovat žádná barviva, náhradní sladidla, nebezpečné konzervanty, zahušťovadla a stabilizátory. ...

Jaká je bezpečná hladina homocysteinu v krvi?

Víte, jaká je bezpečná hladina homocysteinu a jak si v tomto ohledu stojí obyvatelé Evropské unie? Chcete si udržet optimální hodnoty homocysteinu a vyvarovat se civilizačním chorobám? Odpovědi najdete v článku.

Homocystein a nádorová onemocnění

Homocysteinová teorie praví, že pokud je hladina homocysteinu v krvi nižší, riziko nádorových onemocnění klesá. Důležitou úlohu při vzniku zhoubných nádorů hrají také stravovací návyky, které se promítají do celkového zdravotního stavu populace. V tomto ohledu je negativní především vysoká konzumace tuků.

6 výhod konzumace červené řepy

Červená řepa je starobylá plodina, která rostla v přirozeném prostředí na pobřeží severní Afriky, Asie a Evropy již v pravěku. Původně se konzumovaly pouze listy plodiny, teprve až v období starověkého Říma se začala tato zelenina pěstovat způsobem, jak jej známe i my. Třebaže se mnohým z nás mohla červená řepa zošklivit ve školní jídelně, bylo by příliš krátkozraké vyřadit ji z našeho jídelníčku

Homocystein a kardiovaskulární onemocnění

Klasická medicína při léčbě kardiovaskulárních onemocnění (KVO) nepřikládá příliš velký význam prevenci. Lidé, kteří podstoupí operační zákrok, se často domnívají, že operatér odstranil příčinu jejich nemoci, aniž by je ošetřující lékař seznámil s poznatky o podstatě choroby. Zdravotnictví dnes postrádá edukační charakter, který by usměrňoval myšlení jak u odoperovaných pacientů, tak u zdravých lidí. Patrně hlavním důvodem, proč není upřednostňována prevence, je nezájem, či přímo odpor farmaceutického průmyslu.

Homocystein v ostatních lékařských oborech

Dlouhá léta se zdálo, že veškerý pokrok v poznávání významu homocysteinu bude omezen pouze na kardiologii a částečně na onkologii. Nicméně vědecké výzkumy potvrzují, že problematika homocysteinu hraje svou roli i v dalších lékařských oborech. Mezi tato lékařská odvětví patří gynekologie, porodnictví, psychiatrie, neurologie, gastroenterologie, revmatologie či klinické genetika.