Homocystein

Pozvánka do poradny

Rakovina, infarkt, mrtvice, cukrovka
Homocystein očima MUDr. Karla Erbena
těhotenství, Alzheimer, potraty, odběr krve, krevní testy

JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ZMĚNU

Nikdo v těle nechce záněty. "Jedním z faktorů zánětu je homocystein"*. Naše smluvní certifikované laboratoře ho umí správně změřit. Chcete znát svoji hladinu homocysteinu v krvi? Jsme pro Vás v téměř všech regionech ČR a SR.

* Uwe Till.  Die B-Vitamine Folsäure, B6 und B12 in der Prävention. 'UNI-MED Science'. 2. Auflage. 2013. 128 s. ISBN: 3837414205;

  • Erben, Karel. Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo. Homocystein, klíč ke zdraví. BVD, s.r.o. 2019. 1. vydání.  199 s. ISBN 978-80-87090-86-2.

 

Homocystein

Je předpovědní faktor a může Vám napovědět, zda se dožijete vysokého věku v dobrém zdravotním stavu. Kvůli nedostatku vitamínů v potravinách často bývá hladina homocysteinu v těle příliš vysoká. Může to znamenat, že se projeví některá z civilizačních chorob. Udržet homocystein na ideální hladině a ochránit své zdraví je celkem snadné. Pokud dodáte do těla dostatečné množství vitamínů, důležitých pro správnou metabolizaci homocysteinu, zachováte si biochemické zdraví.

Hlídat hladinu homocysteinu doporučují např. MUDr. Karel Erben, prof. RNDr. Anna Strunecká Dr.Sc., Patric Holford, nutriční specialista z Velké Británie, a Uwe Karstädt, přírodní léčitel z Německa.

Homocystein se tvoří přirozeně v buňkách jako produkt jedné z biochemických reakcí. Při nedostatečném příjmu vitamínů si s ním buňky nevědí rady, proto jeho přebytek vylučují do krve, kde se hromadí a způsobuje svojí toxicitou různá poškození, která zdravotnictví souborně nazývá civilizační choroby.

Víte, jaká je bezpečná hladina homocysteinu a jak si v tomto ohledu stojí obyvatelé Evropské unie? 

Chcete si udržet optimální hodnoty homocysteinu a vyvarovat se civilizačním chorobám?  Objednejte se na poradenské služby k homocysteinu

Po vyplnění formuláře vám e-mailem zašleme praktickou příručku k homocysteinu a občas vám pak pošleme zajímavosti či pozvánky na akce projektu.

Co ještě chcete vědět o homocysteinu?

6 důvodů, proč užívat tyto tři vitamíny, proč snižovat hladinu homocysteinu v krvi


 

Tři vitamíny, kyselina listová (vitamín B9), pyridoxin (vitamín B6) a cobalamin (vitamín B12) užívané ve správném poměru, hrají důležitou roli pro zachování našeho zdraví. Proč? Uvádíme 6 důvodů, proč bychom měli pravidelně užívat právě tyto tři vitamíny.

1. Zbavíte se únavy a malátnosti

V důsledku špatné životosprávy a nezdravého životního stylu býváme často unavení, poleháváme během dne a chybí nám energie na smysluplné aktivity. Klienti si v našich poradnách často stěžují na únavu, která jim komplikuje život. Poté, co si díky užívání vitamínů B6, B9 a B12 sníží hladinu homocysteinu v krvi, únava a problémy s ní spojené zpravidla zmizí.

2. Prevence infarktu a mrtvice
Za vznikem a rozvojem infarktu, mrtvice, aterosklerózy či trombóz podle homocysteinové teorie stojí jeden zásadní rizikový faktor, a tím je kouření. Kouření výrazně přispívá ke zvyšování hladiny homocysteinu. Zároveň zvýšenou tvorbu homocysteinu naznačuje vyšší konzumace živočišných bílkovin. Žádoucí je přijímání vitamínů B9 a B6, tedy konzumace čerstvé listové zeleniny, banánů, avokáda, jater či celozrnného pečiva.

 

3. Vyšší odolnost vůči depresím

Výzkumníci z Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty UK se domnívají, že depresivní onemocnění může být spojeno se zvýšenou koncentrací homocysteinu. Ve hře jsou však další faktory jako genetika a životní prostředí. Deprese lze léčit tradičními metodami, tedy farmakoterapií a psychoterapií, nicméně rozvoji onemocnění lze předcházet systematickým užíváním vitamínů B6, B9 a B12.

 

4. Nižší riziko vzniku zhoubných nádorů

Homocysteinová teorie praví, že pokud je hladina homocysteinu v krvi nižší, riziko nádorových onemocnění klesá. Důležitou úlohu při vzniku zhoubných nádorů hrají také stravovací návyky. V tomto ohledu je negativní především vysoká konzumace tuků, a proto je v rámci prevence vhodné snížit hladinu homocysteinu, a to podáváním kyseliny listové, B6 a B12.

 

5. Nízké riziko spontánních potratů

V zájmu každé ženy, která chce otěhotnět a která chce mít bezproblémové těhotenství, je dodržování zdravého životního stylu. Klíčový je pohyb na čerstvém vzduchu, správná  životospráva a pravidelné návštěvy lékaře. Chtějí-li těhotné ženy snížit riziko spontánních potratů, mohou nižší hladiny esterů listové kyseliny i zvýšený homocystein upravit užíváním relativně malých dávek kyseliny listové.

6. Prevence vzniku Alzheimerovy choroby

V průběhu stárnutí se snižuje hladina vitamínu B12 a kyseliny listové. Jejich nedostatek podle výsledků výzkumů zapříčiňuje zvýšení hladiny homocysteinu v krvi.  Vzhledem k mnohočetným patologickým účinkům zvýšené hladiny homocysteinu se tak jeví podávání tria B6, B9 a B12 jako možnost prevence a zpomalení neurodegenerativních změn v průběhu stárnutí.

Odborná literatura:
Uwe Till.  Die B-Vitamine Folsäure, B6 und B12 in der Prävention. 'UNI-MED Science'. 2. Auflage. 2013. 128 s. ISBN: 3837414205