Více o homocysteinu a poradenství

Co je to homocystein (dále jen Hcy)?

Hcy je toxická aminokyselina, která je přirozeným produktem jedné z biochemických reakcí v buňce. Hcy se chemickými reakcemi mění na netoxický methionin za předpokladu, že má dostatečný přísun vitaminů, na kterých cyklus přeměny závisí. Přebytek Hcy se dostává do krve, tam se hromadí a způsobuje různá poškození v těle.

Co zvyšuje hladinu Hcy?

Hladinu Hcy zvyšuje především nevyvážená strava, nezdravý životní styl, málo pohybu, nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, kouření a nadměrné pití alkoholu, život ve velkých městech a špatné životní prostředí, nedostatek vitamínu B12, konzumace kávy, , zvýšený příjem živočišných tuků, léky: např.: ATB, antidiabetika,anti-konvulsiva,orální antikonceptiva, diuretika, antidepresiva apod.

Dá se hladina Hcy snížit?

Ano, hladina Hcy se dá snížit změnou stravování a dostatkem pohybu. Nezbytné je však pravidelně užívat přesné dávky vitamínu B6, B12 a kyseliny listové, protože udržet Hcy na ideální hladině nelze bez vitamínové suplementace.

Jak se dá zjistit hladina Hcy?

Hladina Hcy se zjišťuje krevním rozborem. Odběr krve musí probíhat nalačno.

Často kladené dotazy na téma vitamíny a jejich dávkování

Jaké jsou hlavní vitamíny, které se podílí na metabolizaci homocysteinu?

Jsou to tři vitamíny: pyridoxin (B6), kobalamin (B12) a kyselina listová (B9)

Proč se vitamíny užívají nalačno?

Vitamíny skupiny B jsou rozpusné ve vodě. Pokud se dostanou v žaludku do styku s tuky, nerozpustí se a nevstřebají v organizmu. 

Jak dlouho se vitamíny užívají?

Vitamíny se užívají celoživotně. Jen zpočátku terapie se užívá vyšší dávkování. Po snížení hladiny Hcy na ideální hladinu se užívá nejnižší dávkování celoživotně.

Je možné se vitamíny předávkovat?

Pokud klient užívá doporučené dávkování vitamínů, není možné se předávkovat. Případný přebytek vitamínů, který tělo nezužitkuje se vylučuje močí.

Mohou vitamíny skupiny B užívat onkologičtí pacienti?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Výzkumy potvrzují obě varianty. Vitamíny skupiny B většinou nedoporučují lékaři onkologických pracovišť. Naopak lékaři „alternativní“ medicíny vitamíny skupiny B doporučují. 

Jaký rozdíl je mezi chemickými a přírodními vitamíny?

Přírodní vitamíny obsahují balastní látky, které umožňují snadnější vstřebávání vitamínu. Chemickým vitamínům balastní látky chybí, proto se vstřebávají hůře a je s nimi také potřeba zacházet jako s léky. Přírodní vitamíny lze užívat bez obav dlouhodobě/celoživotně, syntetické vitamíny se užívají pouze po poradě s lékařem.

Mohou vodní řasy jako Spirulina pokrýt dostatečný přísun vitamínů?

Vodní řasy jako je Chlorella, či Spirulina obsahují velké množství bioaktivních látek prospěšných pro naše zdraví, ale bohužel nepokryjí tělesnou potřebu u lidí, kteří trpí hyperhomocysteinémií (zvýšenou hladinou homocysteinu v krvi).

Často kladené dotazy na poradenství k Hcy 

Proč musím jít na kontrolní vyšetření?

Kontrolní vyšetření ukáže rychlost metabolizace Hcy, podle které se následně řídí dávkování (snižuje se nebo zvyšuje). Také může odhalit případnou genetickou poruchu metabolizace Hcy. 

Od jaké firmy jsou nejlepší vitamíny?

Poradce v poradně doporučí výrobky firem, které garantují organický původ vitamínů. 

Existuje nějaký produkt, kde jsou všechny tři vitamíny najednou?

Ano, takové produkty existují. Na našem trhu je k dostání např. produkt Vitality, který je vyroben pro potřeby poradců k homocysteinu. Jedná se o český přírodní produkt. Suroviny obsažené v kapslích jsou pečlivě vybírány a testovány, aby přinesli tělu co největší užitek.  Na trhu je nepřeberné množství dalších produktů, které kombinaci tři vitamínů obsahují, je však třeba číst etikety a vybrat si jen čistě přírodní produkty. Se syntetickými vitamíny je potřeba zacházet jako s léky a neužívat je dlouhodobě bez porady s lékařem.

Hradí zdravotní pojišťovna rozbor krve na Hcy?

Rozbor krve na Hcy zpravidla není hrazen ze zdravotního pojištění. Lékaři ho běžně nepředepisují, rozbor krve je drahý a pojišťovny ho neproplácí. Rozbor krve na Hcy předepisuje ve zvláštních případech pouze lékař-specialista (např. kardiolog) v případě, že má podezření na kardiovaskulární chorobu. Rozbor krve na Hcy nicméně může každý pacient po svém lékaři požadovat jedenkrát za rok, pak má právo na jeho proplacení ze zdravotního pojištění. 

Chcete znát svoji hladinu homocysteinu? Rezervujte si termín konzultace