Jaká jsou rizika nedostatečného příjmu vitamínů u seniorů?


Základem pro udržení zdraví je kromě pohybu a duševního klidu především vyvážená strava. Ovoce a zelenina již neobsahuje tolik vitamínů a minerálů jako dříve, a proto je náročnější tělo těmito látkami dostatečně zásobovat pouze stravou. Se zdravím také úzce souvisí zvýšená hladina homocysteinu v krvi. Přestože vyšší koncentrace homocysteinu představuje rizika pro všechny věkové kategorie, patrně nejohroženější skupinou obyvatelstva jsou v tomto ohledu senioři.

Důvodem úbytku vitamínů ve stravě je např. průmyslová výroba potravin, globalizace trhu se zeleninou a ovocem, vyčerpaná zemědělská půda, chemické hnojení a kyselé deště. Tento deficit lze nahradit kvalitními doplňky stravy, ale o jejich užívání je nutné se poradit s odborníkem a dobře porozumět tomu, proč a co je třeba doplňovat. Doplňování vitamínů a minerálů má své pevné zásady a jejich dávkování je individuální.

V současnosti existuje řada studií analyzujících souvislosti mezi nedostatečným příjmem vitamínů, vyšší hladinou homocysteinu a vznikem atrofie mozku, kognitivní demence, Alzheimerovy choroby a kardiovaskulárních onemocnění. Vesměs jde o poruchy a nemoci, jež postihují zejména seniory, tedy osoby starší 60 let. Homocystein je toxická aminokyselina, která je přirozenou součástí buněk, ale pokud jí je příliš, škodí našemu zdraví.

Přínosy vitamínové trojice B6, B9 a B12

Hladina homocysteinu v krvi s věkem stoupá a u seniorů může dosahovat nebezpečných 20–25 μmol/l. Odborné studie ukazují, že optimální hladinu homocysteinu, tj. pod 10μmol/l, udržuje trojice vitamínů (pyridoxin – B6, kyselina listová – B9, kobalamin – B12), a to platí pro všechny věkové kategorie. Mnozí vědci se domnívají, že je to právě nedostatek těchto vitamínů v naší výživě, který stojí za větším výskytem civilizačních chorob. Doporučená denní dávka těchto vitamínů tedy představuje účinnou prevenci zmíněných onemocnění. Ideální kombinace zmíněných vitamínů se nachází např. v produktu Homocystein Vitality (http://hcy-vitality.cz)

Snížení homocysteinu a prevence civilizačních onemocnění

Svoji hladinu homocysteinu by měl v podstatě znát každý. Je to důležitý předpovědní faktor, který může včas napovědět, zda se v organizmu nechystá něco nekalého. K homocysteinu můžeme přistupovat stejně jako třeba k cholesterolu nebo tlaku, jež se měří úplně běžně za účelem prevence. Také měření hladiny homocysteinu v krvi můžeme vnímat jako preventivní. Podle studie uveřejněné v britském časopise British Medical Journal je zvýšená hladina homocysteinu v krvi lepším předpovědním faktorem při vzniku těchto nemocí u starších lidí než cholesterol, krevní tlak a kouření.

Kam pro radu?

Radu, jak snížit a udržet hladinu homocysteinu, dostanete např. v regionálních poradnách pod hlavičkou projektu Vitamíny s příběhem. Odborní poradci zprostředkují vyšetření krve na homocystein v certifikované laboratoři a poskytnou hodinovou konzultaci, na které doporučí, jaké a kolik vitamínů je pro prevenci potřeba. Zodpoví také všechny Vaše dotazy. Pokud již máte v ruce výsledek rozboru z laboratoře, má smysl zajít na konzultaci k poradci, který Vás s hladinou homocysteinu naučí pracovat. Poradci působí po celé České republice. Objednat se do Vaší nejbližší poradny lze na webových stránkách https://vitaminyspribehem.cz nebo na telefonu 603 223 260.

Obvodní lékař Vám může vyšetření krve na homocystein předepsat, záleží však na tom, zda je takovému vyšetření nakloněn. Pojišťovna vyšetření krve na homocystein proplácí, ale protože je oproti jiným běžným vyšetřením krve výrazně dražší, obvodní lékaři se ho spíše zdráhají předepisovat.