Tak jako je důležité znát hladinu cholesterolu v krvi, je důležité znát i hladinu homocysteinu a celoživotně ji ladit na ideál.
Snadno tak předejdete běžným civilizačním chorobám, jako jsou infarkt, mrtvice, stařecká demence, spontánní potrat nebo jen „obyčejná” únava a migréna.
Hladina homocysteinu představuje jedno číslo výsledku krevního rozboru, podle kterého lze určit, zda máte nedostatek vitamínů řady B a některých dalších životně důležitých látek.
Pokud přihlédneme k individuálním potřebám každého člověka, můžeme říci, že čím níže dotyčný homocystein v krvi má, tím lépe. Fyziologická hladina se liší v závislosti na pohlaví, věku a životním stylu. Homocysteinové číslo by měli znát především lidé s diagnózou špatné srážlivosti krve (např. Leidenská mutace), těhotné ženy, vegani i vegetariáni, pacienti s chronickým selháním ledvin, ženy trpící opakovanými potraty, matky dětí s vrozenou poruchou neurální trubice, ženy, které užívají hormonální antikoncepci a také kuřáci a konzumenti alkoholu. U těchto skupin lidí je velice pravděpodobné, že jejich hladina homocysteinu je nadměrně vysoká a páchá v organizmu nemalé škody.
Co s vysokou hladinou homocysteinu?
Pro snížení hladiny homocysteinu je důležitý dostatečný příjem vitamínu B6, B12 a B9.
Kromě těchto vitamínů s metabolismem homocysteinu souvisí také zinek, hořčík a betain. A jak podle naměřené hladiny určíte, kolik vitamínů a minerálů užívat, aby byl jejich účinek co nejlepší? To je na delší povídání, a proto vznikl projekt Vitamíny s příběhem, který sdružuje nezávislé odborné poradce k homocysteinu při vzdělávacích regionálních centrech po celé ČR i SR.
Zde vám odborní poradci předají znalosti, v podstatě celé know how k tomu, abyste mohli svoji hladinu homocysteinu snadno kontrolovat a regulovat.
Činnost poraden je založena na fascinujících přírodních zákonech o vitamínech a minerálech a jejich vlivu na fyzickou kondici. Každé tělo má jiné požadavky, proto je v poradnách kladen důraz na individuální přístup.
Před několika lety se mluvilo o vitamínové suplementaci. Po několikaleté praxi můžeme mluvit o jemném vitamínovém ladění přírodními produkty, takzvaný vitamínový tuning. Inspirujeme se osobnostmi, jako jsou Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., holistická lékařka Dr. Barbara Miller působící v Berlíně a také vycházíme z poznatků výzkumů o homocysteinu, které ve vědecké publikaci „Die B-Vitamine Folsäure, B6 und B12 in der Prävention” shrnul Prof. Dr. Uwe Till a dokonce v českém jazyce ve své publikaci „Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo” mnohé poznatky shrnul MUDr. Karel Erben.
Kde se naučím s homocysteinem pracovat?
Ten, kdo se chce se svojí hladinou homocysteinu naučit pracovat, se může zúčastnit některého z veřejných vzdělávacích seminářů, které pořádají regionální centra Vitamíny s příběhem. Každý si však také může dopřát komplexní individuální služby, jejichž součástí je vyšetření krve v certifikované laboratoři a konzultace k výsledkům rozboru krve. Na webových stránkách vitaminyspribehem.cz najdete podle města odborného poradce, který je nejblíže vašemu bydlišti. Pokud ve vašem městě poradce ještě nepůsobí a vy jste specialista na výživu, můžete si know how k homocysteinu po zaškolení ke svým službám přidat.
Naučíte-li se udržet homocystein na ideální hladině, přispějete tak k prevenci vzniku běžných civilizačních chorob. Vyšetření krve na homocystein se pro vás může stát podnětem k pozvolné pozitivní změně. I malý krok někdy může rozhýbat velké věci.
Pro objednávky vyšetření krve i přihlášení se do projektu můžete využít informační telefonickou linku na čísle +420 724 322 566 nebo email info@vitaminyspribehem.cz.
Šest důvodů, proč snižovat hladinu homocysteinu v krvi
1. Zbavíte se únavy a malátnosti.
V důsledku špatné životosprávy a nezdravého životního stylu býváme často unavení, poleháváme během dne a chybí nám energie na smysluplné aktivity. Lidé si dnes často stěžují na únavu, která jim komplikuje život. Poté, co si díky užívání vitamin a minerálů sníží hladinu homocys- teinu v krvi, únava a problémy s ní spojené zpravidla zmizí.
2. Prevence infarktu a mrtvice
Za vznikem a rozvojem infarktu, mrtvice, aterosklerózy či trombóz podle homocysteinové teorie stojí jeden zásadní rizikový faktor, a tím je kouření. Kouření výrazně přispívá ke zvyšování hladiny homocysteinu. Zároveň zvýšenou tvorbu homocysteinu způsobuje vyšší konzumace živočišných bílkovin. Žádoucí je přijímání vitamínů a minerálů ve správném poměru.
3. Vyšší odolnost vůči depresím
Výzkumníci z Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty UK se domnívají, že depresivní onemocnění může být spojeno se zvýšenou koncentrací homocysteinu. Ve hře jsou však další faktory jako genetika a životní prostředí. Rozvoji onemocnění lze předcházet systematickým snižováním hladiny homocysteinu v krvi.
4. Nižší riziko vzniku zhoubných nádorů
Homocysteinová teorie praví, že pokud je hladina homocysteinu v krvi nižší, riziko nádorových onemocnění klesá. Ke zdárné léčbě rakoviny je třeba skloubit postupy klasické medicíny s prostředky, které silně podporují činnost imunitního systému. V praxi to znamená, že je mimo jiné nutné snížit hladinu homocysteinu.
5. Nízké riziko spontánních potratů
Spousta žen bývá v těhotenství vystavena nejedné zdravotní komplikaci a v ohrožení se ocitá nejen budoucí maminka, ale i její plod. Mezi tato rizika lze počítat i zvýšenou hladinu homocysteinu. Je tedy důležité, aby těhotné ženy udržovaly jeho optimální hladinu a minimalizovaly rizika.
6. Prevence vzniku Alzheimerovy choroby
V průběhu stárnutí se snižuje hladina vitamínu B12 a kyseliny listové. Jejich nedostatek podle výsledků výzkumů zapříčiňuje zvýšení hladiny homocysteinu v krvi. Vzhledem k mnohočetným patologickým účinkům zvýšené hladiny homocysteinu se tak jeví podávání tria B6, B9 a B12, lecitinu, zinku a hořčíku jako možnost prevence a zpomalení neurodegenerativních změn v průběhu stárnutí.